התרנגול והפר

לפתע פתאום נתקלתי בלוגו של מסעדת 'התרנגול הכחול' של שאול בן אדרת שפועלת בצפון תל אביב כבר מספר שנים, ומשהו לא הסתדר לי. אני בטוח שראיתי את זה איפהשהו.


נו בטח! הוא מאוד מאוד מאוד מזכיר את היצירה Cock and Bull של דמיאן הירסט (Hirst) -

Cock and Bull, Damien Hirst


'סיפורי פר ותרנגול' (Cock and Bull Stories) הוא כינוי לסיפורים שהתרחשו באמת או שלא באמת והועברו מפה לאוזן במאה ה-17 בין פוקדי הפונדקים והאכסניות שעל דרך הכרכרות ב-Stony Stratford שבצפון מחוז Buckinghamshire. תסכימו איתי שאי אפשר להיות יותר אנגלי מזה. שניים מהפונדקים נקראו - נכון מאוד - The Cock ו-The Bull והם עדיין פעילים כיום כיאה למורת האנגלית המכבדת מסורת.

כיום ניצבת היצירה של הירסט ממש במרכז מסעדת Tramshed הלונדונית ומשקיפה על הסועדים כשהיא מזכירה להם את מה שיש להם בצלחות -

מביטים מלמעלה


לכאורה, אפשר לצקצק ולומר 'נו נו, חשבו שלא יגלו את זה', אבל האמת היא ש-'התרנגול הכחול' נפתחה בתחילת שנת 2011 בעוד שהירסט שיקע את החיות בפורמאלדהיד ב-2012 במיוחד לכבוד פתיחתה של Tramshed. מענין מאוד...


אבל מה בנוגע לתרנגול כחול ממש? בקיץ 2013 הציבה האמנית הגרמניה קתרינה פריטש (Fritsch) תרנגול כחול בגובה של חמישה מטרים על 'הכַּן הרביעי' (The Fourth Plinth), כַּן לפסל שניצב ריק באחת מפינות ככר טרפלגר בלונדון וכיום מארח יצירות מתחלפות, סיפור מרתק שלעצמו. התרנגול ניצב על הכן עד לשנת 2015.

תרנגול כחול, תרנגול גדול

פוסטים קשורים